O symposiu

III. Mezinárodní sochařské symposium Vlasenice 15. 8. - 3. 9. 2016

Vážení přátelé,

tradice symposií ve Vlasenici pokračuje i v letošním roce a to v pořadí již třetím ročníkem!

Z loňska zůstává podtitul „Magická zahrada", neboť i letošní sochy najdou své místo v arboretu za Vlasenicí.

Krom tradiční domácí dvojice Aleny Matějky a Larse Widenfalka se objeví čtyři noví umělci z ČR, Itálie, Nizozemí a Řecka. O tom, že se máme opět na co těšit se můžete přesvědčit v příslušné sekci tohoto webu Sochaři.

Umělci budou opět tvořit přímo v otevřené přírodě na kopci za vesnicí. Materiálem bude již tradičně žula z lomu rodiny Mácových v Panských Dubénkách. Návštěvníci z řad veřejnosti jsou srdečně zváni a vítání!

Vzhledem k tomu, že první dny jsou zasvěceny výběru a transportu kamene z lomu, na místě budou sochaři přítomni a připraveni cca od 17. srpna. Pokud byste se k nám chystali z větší dálky, doporučujeme potvrdit si návštěvu předem prostřednictvím kontaktního formuláře (program sochařů zahrnuje samozřejmě i chvíle odpočinku, kdy se vydávají na různé exkurze po zajímavých místech našeho regionu).

Rodinám s dětmi doporučujeme zejména naši doprovodnou tvořivou akci v sobotu 27. srpna 2016 - Vlasenické Tvoření . Zde si krom exkurze u sochařů mohou návštěvníci všeho věku aktivně vyzkoušet širokou paletu výtvarných technik.


Hlavními inciátory myšlenky symposií na Vysočině jsou sklářka a sochařka Alena Matějka a starosta obce Lhota-Vlasenice Milan Houška - bývalí spolužáci ze základní školy. Oba jsou velkými patrioty a dlouhodobě usilují o oživení Kamenicka. Za nimi stojí tým obětavých obyvatel a přátel Vlasenice bez jejichž laskavé podpory by to nešlo.

Mnoho fotek a novinek ze symposia naleznete rovněž na našem Facebooku.

Ohlédnutí za prvním ročníkem naleznete v dokumentu Kámen a radost a sérii medailonků od Konstantina Karageorgieva zde.(Všechna cizojazyčná videa jsou doplněna o české titulky - pokud se nezobrazují je třeba je zapnout v dolní části přehrávače.)

Pan Karageorgiev má na svém kontě i dokument o Aleně Matějce a Larsi WidenfalkoviInspirace pro dva, který jste měli možnost zhlédnout na ČT art.26.6.2015 hovořil na ČR Dvojce s Alfrdem Strejčekm o symposiu starosta Lhoty-Vlasenice Milan Houška. Rozhovor začíná krátce po 33. minutě.

Reportáž ČT o symposiu 2015. Začátek 14:40 minuta.